Comité Organizador

General Chair
Hector Jaime Hernández Palma (Universidad de Chile)
Carlos Alberto Cárdenas Mansilla (Universidad de Magallanes)
Technical Program Co-Chairs
Alejandro Frery (Universidade Federal de Alagoas)
Raul Queiroz Feitosa (Pontifical Catholic University of Rio de Janeiro)
Finance Chairs
Marygrace Balinos (Triángulo Austral Ingeniería e Innovación Ltda.)
Manuel Rodríguez (Universidad de Chile)
Venue Chair
Jaime Ortega (Universidad de Chile)
Local Arrangements Co-Chairs
Waldo Pérez (Universidad Mayor)
Paulina Vidal (Universidad Mayor)
Exhibit Chair
Beba Garcia (Universidad de Magallanes)
Publicity Chair
Monica Buvinic (Universidad de Magallanes)
Publications Chair
Raul Queiroz Feitosa (Pontifical Catholic University of Rio de Janeiro)
MoU UMAG-UCHILE Coordinators
Fernando Bascur (Universidad de Chile)
Manuel Manriquez (Universidad de Magallanes)
Social Media Ambassador
Ximena Aguilar Vega (Universidad de Magallanes)
Alejandro Barrientos (Universidad de Magallanes)
Scientific Committee
Xianlian Liang (Finnish Geospatial Research Institute, Finland)
Jie Shan (Purdue University, USA)
Eija Honkavaara (Finnish Geospatial Research Institute, National Land Survey of Finland)
Michael Schmitt (Technical University of Munich, Germany)
Uwe Stilla (Technical University of Munich, Germany)
Diego Loyola (DLR, Germany)
Jorge Carrasco (Universidad de Magallanes, Chile)
Sebastian H. Mernild (Universidad de Magallanes, Chile)
Gino Casassa (Universidad de Magallanes, Chile)
Guido Staub (Universidad de Concepción, Chile)
Carlos Cárdenas (Universidad de Magallanes, Chile)
Dana Floricioiu (DLR, Germany)
Eduardo Santa Maria (Universidad Autónoma de Baja California, Mexico)
Evangelos Spyrakos (University of Stirling, United Kingdom)
Máximo Frangópulos (Universidad de Magallanes, Chile)
Uwe Sörgel (Univesität Stuttgart, Germany)
Pablo E. Euillades (CONICET & Instituto CEDIAC - FI, Universidad Nacional de Cuyo, Argentina)
Karsten Jacobsen (University Hannover, Germany)
José Alberto Gonçalves (University of Porto, Portugal)
Iván Villalón (Universidad Jesuita de Guadalajara, Mexico)
Jorge Marquez (Universidad Atlántida, Argentina)
Marco Diaz (Universidad de Chile, Chile)
Anjana Vyas (CEPT University, India)
Valentyn Tolpekin (University of Twente, The Netherlands)
Maria Grazia D'Urso (University of Cassino and Southern Lazio, Italy)
Hans-Gerd Maas (Universität Dresden, Germany)
Carl Leuschen (University of Kansas, USA)
Fernando Rodriguez (University of Kansas, USA)
Matthias Braun (Friedrich-Alexander-Universität Erlangen-Nümber, Germany)
Jie Jiang (Beijing University of Civil Engineering and Architecture, China)
Humberto Barbosa (Universidade Federal de Alagoas, Brazil)
Veraldo Liesemberg (University of Campinas, Brazil)
Cristian Mattar (Universidad de Aysen, Chile)
Carlos Lopez-Martinez (Luxembourg Institute of Science and Thechnology, Luxembourg)
Madhu CHANDRA (Chemnitz University of Technology, Germany)
Zhenhong Li (Newcastle University, UK)
Rodrigo Suarez (Universidad Federico Santa Maria, Chile)
Monika Sester (Leibniz Universität Hannover, Germany)
Carlos Scavuzzo (Centro Espacial Teofilo Tabarena, Argentina)
Francesco Pirotti (University of Padova, Italy)
Shibendu Shankar Ray (Mahalanobis National Crop Forecast Centre, India)
Tullio Joseph TANZI (Institut Mines-Telecom, Telecom ParisTech, France)
Francisco Cereceda (Universidad Federico Santa Maria, Chile)
Andrzej Borkowski (Wroclaw University of Environmental and Life Science, Poland)
Luiz Eduardo Oliveira E Cruz De Aragão (Instituto Nacional de Pesquisas Espaciais- Brasil)
Yosio Edemir Shimabukuro (Instituto Nacional de Pesquisas Espaciais- Brasil)
Lenio Soares Galvão (Instituto Nacional de Pesquisas Espaciais- Brasil)
Antonio Maria Garcia Tommaselli (Universidade Estadual Paulista - Brasil)
Edson Mitishita (Universidade Federal do Paraná - Brasil)
Silvia Beatriz Alves Rolim (Universidade Federal do Rio Grande do Sul - Brasil)